גבי ושני בר משתפים: למה משפיעני הרשת הם דור האיקומרס הבא

תקופת הקורונה לימדה אותנו רבות על הטבע האנושי, החברה האנושית, ועתיד האנושות. הקורונה כנראה לא יצרה שום דבר, אך האיצה תהליכים חברתיים רבים: ממש כמו שמלחמת העולם הראשונה תרמה באופן עקיף לתפוצה הרחבה של שעון היד בקרב גברים, ואף לזכותן של נשים להצביע, כך גם הקורונה תרמה באופן עקיף לתהליכים חברתיים שונים.

אחד מהם למשל הוא המעבר לאיקומרס על פני רכישות בעולם הפיזי: כשהעולם היה סגור בבית, לא הייתה לו ברירה אלא לעשות את הקניות שלו דרך האינטרנט (כלומר, מי שלא כבר עשה זאת לפני כן). כיום, הקורונה אמנם די מאחורינו, אולם ההרגל הזה נשאר. מעבר לכך, עם ההתפתחות של עולם האיקומרס מחד, והפקקים הנוראיים מנגד, אפילו בישראל (שבה החברה פחות טכנולוגית מבאירופה או בארצות הברית), המון ישראלים ממשיכים לעשות את הקניות שלהם באינטרנט, אם זה בגדים, צעצועים, קניות בסופר, ואפילו תרופות מרשם.

יש לכם שילינג?

אולם לפי גבי ושני בר, מגמה נוספת שהתפתחה בעקבות הקורונה והתגברות האיקומרס, הוא שיווק באמצעות משפיעני רשת. שיווק באמצעות משפיענים, משמע יצירת חשיפה למוצרים ומותגים, באמצעות ההצגה של מוצרים בחשבונות מובילים בפלטפורמות חברתיות, למשל כגון אינסטגרם או יוטיוב. כלומר, אם נניח יש לנו מוצר מתאים לקהל יעד מסוים, אנחנו יכולים לשווק אותו באמצעות חשבון יוטיוב שיש לו פופולריות מספקת בקרב הנישה המתאימה לקהל היעד של אותו מוצר.

לפי גבי ושני בר, משפיעני הרשת עצמם, יהיה בעצמם הדור הבא של סוחרי האיקומרס: למשפיעני הרשת הון חברתי גדול. הם יכולים בהינף שני קליקים בעכבר, להביא להגדלת מכירות מטורפת של מוצר אחד, ולפשיטת רגל של מותג אחר. פרקטיקה ידועה בהקשר הזה מכונה "שילינג" (Shilling), ונפוצה מאוד בתחום המתפתח של מוצרי קריפטו: הכוונה היא להבעת תמיכה פומבית במיזם קריפטו כזה או אחר, כאשר לא ברור אם מדובר בתמיכה כנה ואותנטית, או תמיכה שנקנתה בתשלום.

מכל מקום, הכוח של משפיעני רשת להשפיע על מכירות, הוא משהו שלא ניתן להטיל בו ספק: בעוד כוחו של המדיום הטלוויזיוני הולך ונחלש מיום ליום מבחינת הכוח שלו להשפיע על הקהל, כוחן של הרשתות החברתיות הולך ומתחזק, והביטוי הכי חזק לכך, הוא שיווק באמצעות משפיעני דעת קהל. הדבר המתבקש הוא שאותם משפיענים ילמדו לנצל את כוחם, ולהיות גם המוכרים וגם המשווקים בעצמם, וימכרו מוצרים מטעם עצמם. חלק כבר עושים זאת כיום, כגון משפחת קרדשיאן והמוצרים הרבים שמשווקים על ידי בנות המשפחה.

Rate this post
נגישות